MENU

System Blackjack

Blackjack jest grą z jednej strony prostą, a z drugiej – bardzo złożoną. Najłatwiej przyrównać go do szachów – wielu z nas wie jakie figurki jak potrafią się „przesuwać”, ale już znacznie mniejsza ilość graczy radzi sobie z dobrym opanowaniem strategii i taktyk gry. Nie inaczej jest tutaj. Oczywiście w przeciwieństwie do szachów, dobre poznanie strategii blackjacka jest równoznaczne z dobrym zyskiem!

Blackjack - systemy gryOd zawsze, wszystkie gry hazardowe były oceniane nie tylko pod kątem atrakcyjności, ale pod kątem tego jaka w ich przypadku jest przewaga kasyna nad graczem. Nie muszę chyba mówić, że te, których przewaga jest najmniejsza cieszą się największą popularnością? Im niższa przewaga kasyna nad graczem tym większa szansa na wygraną czyli na zysk! Blackjack jest jedną z tych gier, w których przewagę tą możemy zminimalizować do absolutnego minimum.

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających graczy z doświadczeniem jest umiejętność liczenia kart. Jest to rzecz bardzo skomplikowana wymagająca dobrej głowy, precyzji i zręczności [umysłowej] jednak powoduje ona, że nasze szanse na wygraną niesamowicie rosną! Liczenie kart polega na umiejętności obliczenia stosunku kart wysokich do kart niskich.

Taktyka liczenia kart wywodzi się od grupy matematyków, którzy obliczyli, że gracz znajduje się w lepszej sytuacji gdy do rozdania pozostają karty wysokie czyli te zaczynające się od dziesiątki.

Najpopularniejsza metodą liczenia kart jest strategia Hi-lo. Polega ona na tym, że kartom od 2 do 6 dodajemy wartość o jeden większą. Wartość kart wysokich czyli 10, asa i kart-twarzy jest równa wartości karty -1. Wyjątkami są karty 7,8,9, których wartość jest równa 0. Liczenie kart powoduje, że gracz posiada informacje o wartości bieżącej kart. W momencie gdy wartość bieżąca jest mniejsza od 0 do rozdania jest więcej kart o niskich wartościach i na odwrót – w przypadku gdy wartość przewyższa zero powinniśmy się spodziewać karty wysokich. Należy pamiętać, że do blackjacka nie jest używana jedna talia – otrzymany wynik trzeba podzielić przez liczbę talii używanych w grze!

Liczenie kart jest tematem tak rozległym, że z pewnością zostanie mu poświęcony oddzielny artykuł więc bądźcie czujni i obserwujcie aktualizacje strony!

Bardzo ważnym pojęciem przy omawianiu taktyki gry jest insurance czyli ubezpieczenie. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem przed blackjackiem o wartości połowy stawki podstawowej. Krupier pyta się graczy czy chcą się ubezpieczyć w momencie gdy jego odkrytą kartą jest as gdyż występuje wtedy duże niebezpieczeństwo, że krupier posiada blackjacka. W wypadku potwierdzenia się obaw, ubezpieczeni gracze tracą stawkę podstawową, ale wygrywają stawkę dodatkową [ubezpieczenie] w wysokości 2:1 czyli stawkę podstawową. Przykładowo, jeżeli nasza stawka podstawowa to 25$, stawka dodatkowa czyli ubezpieczenie wynosi 12,50$. Krupier posiada blackjacka, przegrywamy 25$, wygrywamy 12,50$ x 2 = 25$.

Ubezpieczenie jednak nie jest opłacalnym rozwiązaniem dlatego nie warto się w to bawić. Przewaga kasyna nad graczem wykonującym ubezpieczenie podskakuje kilkukrotnie!

Pozostałe porady dotyczące blackjacka to czysta statystyka – wymagają trzymania się sztywnych obliczeń i wykresów, które pokazują w jakich sytuacjach co zrobić. Wiele z nich odnosi się jednak do klasycznych założeń blackjacka w tym do zasady 17-u, która mówi o tym, że niezależnie od karty krupiera nie dobieramy nigdy kart w przypadku gdy nasza ręka jest warta 17 lub więcej.

Gracz znający jedynie podstawowe zasady gry jest w złej sytuacji gdyż przewaga kasyna wynosi wtedy statystycznie około 6% co jest złym wynikiem. Trzymanie się jednak powyższych zasad obniża tą przewagę do niecałych 4%. Ci, którzy chcą na blackjacku zarobić muszą nauczyć się systemu liczenia kart gdyż ten, dobrze wyćwiczony obniża przewagę do niecałego procenta!