MENU

Zasady Blackjack

Blackjack obecnie uważany jest za jedną z najpopularniejszych gier kasynowych na świecie. Proste zasady, mała przewaga kasyna, ze względu na duży wpływ gracza na rozgrywkę oraz możliwość wygrania ogromnych pieniędzy! Tym właśnie jest Blackjack.

Wielu ludzi jednak nie gra w Blackjacka gdyż uważa go za grę skomplikowaną. Drodzy Państwo nic bardziej mylnego! Zasady są proste, a przyjemność płynąca z wygranej – naprawdę ogromna! Wystarczy zapoznać się z podstawami.

Blackjack - zasadyNaszym celem w Blackjacku jest liczba 21, zwana też „oczkiem” czy właśnie tytułowym blackjackiem. Zasady są proste. Otrzymujemy na początku od krupiera dwie karty (później możemy wziąć kolejne). Naszym zadaniem jest uzbieranie na kartach wartości równej 21 lub najbliższej tejże cyfrze. Wygrywa ten, kto będzie miał wartość kart znajdującą się jak najbliżej liczby 21. Oczywiście wszyscy gracze, których wartość kart przekracza 21 przegrywają, a ich ręka nazywana jest ręką spaloną. Ten zaś, który będzie posiadał idealne 21 wygrywa.

Wartości kart są proste do zapamiętania. Numery od 2 do 10 reprezentują wartości zgodne ze swoimi cyframi. Karty-twarze czyli walet, dama oraz król mają wartość odpowiadającą 10 punktom. Wyjątkiem jest as. As w normalnych warunkach jest liczony za 11 punktów. Jednak w momencie gdy łączna wartość kart przekracza 21, wartość asa automatycznie spada do 1. Ręka, w której wartość asa jest równa 11 jest nazywana soft hand gdyż oznacza to, że wartość kart nie może przekroczyć 21.

Sam krupier na początku gry posiada odsłoniętą jedną kartę. Wyjątkiem jest odmiana gry Blackjack Double Exposure, w której to krupier od samego początku gry odkrywa obydwie karty. Ponadto, w przypadku gdy krupier ma blackjacka, przegrywają wszyscy Ci, których wartość kart nie jest równa 21. Krupier może to sprawdzić przed zwiększeniem zakładów lub po ich zwiększeniu. Nie ma to jednak różnicy gdyż nawet jeżeli zrobi to po zwiększeniu zakładów, różnica wraca do gracza, a gracz traci jedynie oryginalny zakład początkowy! Gracz posiadający rękę naturalną czyli blackjacka wygrywa 3:2 stosunku swojego zakładu (w niektórych kasynach jest to 6:5).

Gracz znajdujący się przy stole do blackjacka ma kilka możliwości gry. Każda z nich jest połączona z odpowiednim gestem.

Hit czyli wzięcie następnej karty jest sygnalizowane podrapaniem w stół. Ogłoszenie, że gracz nie bierze kolejnych kart to postawa Stand i pokazywana jest poprzez włożenie kart pod zakład. Z zagrywek podstawowych jest również spasowanie i można go zasygnalizować przez zapukanie w stół. Jest to jedyny, „rzadki” sygnał gdyż pasowanie często odbywa się werbalnie. Z zagrywek dodatkowych możemy zastosować w każdej sytuacji również Double down czyli podwojenie oryginalnego zakładu i wzięcie dokładnie jednej karty. W tym przypadku wystarczy położyć obok swojego zakładu taką samą wartość i dać znak jednym palcem. Podobny sygnał, „na dwa palce” oznacza wzięcie dwóch kart jednak nie jest zawsze dozwolony.

Zdarzają się również sytuacje, w których krupier posiada spaloną rękę. W takim wypadku wszyscy pozostali przy stole gracze wygrywają, a wygrana wypłacana jest w stosunku 1:1 ich zakładu. Gracze, którzy zremisowali z krupierem otrzymują zwrot oryginalnego zakładu!

Istnieje wiele rodzajów Blackjacka z czego każdy z nich to nowe zasady i strategie gry. W większości kasyn jednak spotykamy się z dwoma rodzajami – blackjackiem klasycznym i odmianą Double Exposure, w której – jak już wspominałem – krupier od razu odkrywa obydwie karty. Nauka podstawowych zasad jest prosta jednak obycie ze skomplikowanymi strategiami i sekretami gry wymaga czasu i poświęcenia. Jeżeli jednak czujesz się na siłach by spróbować gry na prawdziwe pieniądze wstąp do kasyna i spróbuj swoich sił w ogrywaniu krupiera!