MENU

Progresja złożona

Na łamach serwisu opublikowaliśmy już to, czym jest progresja prosta. Wiem jednak, że niektórzy z was chcieliby pójść o krok dalej i spróbować progresji złożonej.

Progresja złożona,Jak sama nazwa wskazuje, progresja złożona jest nieco trudniejsza jednak każdy ma szansę ją opanować i wykorzystać w praktyce! Wystarczy odrobina samozaparcia i chęć do powyginania umysłu.

W przeciwieństwie do progresji prostej, progresja złożona występuje pod kilkoma postaciami. Każda z nich jednak jest mniej więcej tak samo skuteczna, a skuteczność zależna jest też od tego jak tą progresję wykorzystujemy!

Pierwszym podstawowym rodzajem progresji złożonej jest po prostu... progresja złożona, która nie ma konkretnej nazwy. Założenia są prawie że idealne jak te co w progresji prostej. Rozpoczynamy grę stawką początkową, a progresja (jak każda zresztą) zaczyna się w momencie przegranej. Podobnie jak w przypadku progresji stałej w wypadku przegranej podwajamy stawkę, aby koniec końców zakończyć („zresetować”) progresję z zyskiem.

Różnice pomiędzy progresją prostą, a progresją złożoną pojawiają się w momencie wygranej. Przypomnijmy – progresja prosta mówi o tym, że wygrana równoznaczna jest z restartem progresji czyli wróceniem do podstawowej wartości zakładu. Progresja złożona natomiast nakazuje nam grać dalej w dalszym ciągu kierując się progresją. Czyli, w przypadku gdy po pierwszych trzech porażkach wygramy czwarty zakład (warty 8$) nie wracamy do stawki początkowej, a gramy dalej!

Oczywiście sposób ten – jak każdy inny – ma swoje wady i zalety. Zaletą z pewnością jest możliwość szybkiego wzbogacenia się, szczególnie na późniejszych szczeblach progresji. Wady jednak są równie oczywiste. Przede wszystkim progresja ta jest bardzo zwodnicza gdyż bardzo łatwo można wpaść w trans. Ponadto, trzeba wiedzieć kiedy przerwać! Pojawia się tu bowiem problem maksymalnej stawki zakładu dla danego stołu dlatego można powiedzieć, że ta forma progresji złożonej jest – mimo że zyskowna – bardzo niebezpieczna i nieostrożne posługiwanie się nią może doprowadzić do katastrofy, aż w końcu do bankructwa.

Równie popularnym rodzajem progresji złożonej jest progresja trójkowa. Jest ona szczególnie popularna w zakładach bukmacherskich gdzie stosowana jest w systemie „remisowym”. Warto ją jednak przetłumaczyć – ponownie – na zasadzie ruletki obstawianej kolorami. Przykład na zasadzie obstawiania koloru czarnego.

Progresję zaczynamy w momencie, w którym wypadnie kolor czarny. Stawiamy zakłady w wysokości 2$, 4$, a następnie 8$ w trzech turach lub do momentu, w którym ponownie nie wypadnie czarny. Gdy wypadnie czarny, lub gdy trzy tury dojdą do końca przerywamy progresję i zaczynamy ją na nowo w momencie gdy ponownie wypadnie czarny.

Czy progresja trójkowa jest skuteczna? Cóż, z pewnością skuteczniejsza jest w przypadku zakładów bukmacherskich gdzie jest głównie stosowana, ale odpowiednio poprowadzona sprawdza się również w kasynie.

Czy sama progresja jest skuteczna? To pytanie bardzo ciężkie. I tak i nie. Odpowiednio poprowadzona progresja z ustaleniem odpowiednich stawek maksymalnych, których nie możemy przekroczyć to dobry system doboru stawki. Pamiętajmy jednak żeby nie używać jej zbyt długo w ciągu jednej sesji bo wtedy przewaga kasyna nad graczem diametralnie wzrasta co działa zdecydowanie na nasza niekorzyść.